× [Bild]

Spänningsromanen "Ett ärligt liv"

Besöksupplevelse Litterära platser
Promenad
ca. 2-4 timmar
högupplöst karta
Google Maps
Se också
Inspelningsplatserna
Lunds universitet
I spänningsromanen "Ett ärligt liv" av Joakim Zander får man följa hur lockelsen i att leva utanför lagen får en vilsen student, som börjat läsa juridik vid Lunds universitet, att dras in i en härva av lögner, svek och stora risker. Bokens handling utspelar sig till största delen i centrum av Lund, men även på andra platser som Malmö, Köpenhamn och Stockholm. Den här besöksguiden visar var de flesta platserna i Lund som nämns i boken finns.

Boken har filmatiserats och publicerades på strömningstjänsten Netflix sommaren 2025. Det finns också en besöksguide om inspelningsplatserna för filmen, men platserna som visas i filmen skiljer sig i flera fall från de i boken, och den här besöksguiden visar de platser som nämns i boken.

Besöksguiden kan användas av dem som vill besöka platserna i Lund efter att ha läst boken. Besöksguiden kan även användas av den som vill se var platserna i Lund finns och hur det ser ut där medan man läser boken. Den här besöksguiden nämner flera av karaktärerna som förekommer i boken och vilka platser de besöker, men nämner inget om själva handlingen för att inte förstöra för den som vill läsa boken.

Besöksguide om platserna i Lund där spänningsromanen 'Ett ärligt liv' utspelar sig

Kartorna visar var platserna i den här besöksguiden finns, i centrum av Lund och i norra delen av Lund. Alla platserna som nämns finns också med i den högupplösta kartan och i översikten som vi tagit fram i Google Maps där man ser platserna mer exakt. Det finns en bild av de flesta platserna som öppnas om man klickar på ikonen för den nämnda platsen.

Berättaren - Bokens huvudperson

Boken är skriven i jag-form och det nämns aldrig vad huvudpersonen, den vilsna studenten som berättar om sina upplevelser, heter. När karaktärerna som förekommer i boken nämns i den här besöksguiden kallas därför den som berättar om sina upplevelser "berättaren". I filmen heter berättaren däremot Simon.

Platser i Lunds centrum

Karta över platser i Lunds centrum som nämns i spänningsromanen 'Ett ärligt liv'

1) Pressbyrån vid Lund C

Max står här utanför pressbyrån vid Lund C i duggregnet och väntar på berättaren där de bestämt att de skulle ses.

2) Mittelbron, norra utgången från Lund C

Berättaren går ut den här vägen från Lund C när han kommer tillbaka till Lund efter att ha varit i Malmö och sett på en demonstration. I filmen utspelar sig demonstrationen på Sandgatan här i Lund (11).

3) Nils Bjelkegatan 1

Berättaren hyr ett rum på den här adressen i en lägenhet på fjärde våningen. I filmen hyr han rum i en lägenhet på en av de övre våningarna i ett hus i hörnet mellan Sankt Petri kyrkogata och Clemenstorget (20).

Nils Bjelkegatan 1 i Lund Här på Nils Bjelkegatan 1 hyr berättaren ett rum i en lägenhet på fjärde våningen som ägs av Ludvigs familj.

4) Från Nils Bjelkegatan ut åt vänster på Karl XI gatan

Här svänger Max åt vänster in på Karl XI gatan efter att hon hämtat upp berättaren utanför Nils Bjelkegatan.

5) Restaurang V.E.S.P.A

En morgon leder Max berättaren på en promenad förbi restaurang V.E.S.P.A i riktning mot Clemenstorget.

6) Clemenstorget

Berättaren går över Clemenstorget på väg till lägenheten på Nils Bjelkegatan när han kommit tillbaka till Lund efter att ha varit i Malmö. Max och berättaren står mitt på Clemenstorget en morgon när de går på promenad och hör en av de tysta spårvagnarna sucka till när den öppnar sina dörrar. Spårvägen i Lund invigdes den 13 december 2020 och man kan läsa mer om den i besöksguiden om forskarstaden Lund.

Lunds spårvägslinje på Clemenstorget i Lund Max och berättaren står här någonstans mitt på Clemenstorget en morgon när de går på promenad.

7) Love Coffee

Här dricker berättaren en cappuccino och äter en croissant till frukost. Berättaren sitter också här tillsammans med sin kurskamrat Fredde efter deras tentamen i juridik.

8) Lunds stadsbibliotek

Här beställer berättaren fram en bok från bibliotekets källarmagasin och sitter sedan och bläddrar i den vid ett tomt bord längst in mot fönstren ut mot den lilla parken bakom biblioteket.

9) Juridicum

Berättaren och hans kurskamrat Fredde dricker en snabb kopp kaffe i Café Juridicum. Juridicum är hemvist för juridiska fakulteten vid Lunds universitet.

10) Pufendorfsalen

Det är här i Pufendorfsalen vid juridiska fakulteten som berättaren har sina föreläsningar. Byggnaden för Pufendorfsalen finns bakom en port in till en innergård som oftast är stängd för allmänheten.

11) Från Stora Gråbrödersgatan ut mot höger på Klostergatan

Berättaren och Max går den här vägen från Juridicum via Stora Gråbrödersgatan och svänger in på Klostergatan där de går vidare mot Bantorget.

Klostergatan och Stora Gråbrödersgatan i Lund Här kommer berättaren och Max från Stora Gråbrödersgatan och fortsätter till vänster på Klostergatan.

12) Hennes & Mauritz, H&M

Här köper berättaren en vit skjorta när han ska vara med på en fest tillsammans med de han bor ihop med.

13) Erikshjälpen Second Hand

Här köper berättaren kläder till en halloween-fest som han deltar i tillsammans med de han bor ihop med.

14) Gyllenkroks allé och Svanegatan

Här kör Max förbi tillsammans med berättaren efter att de varit och surfat någonstans på Skånes västkust.

15) Stadsparken

Berättaren går planlöst omkring i stadsparken i Lund dagen efter att han varit med på en fest.

Lunds stadspark Lunds stadspark där berättaren går runt dagen efter att han varit med på en fest.

16) Södra Esplanaden

Längs med Södra Esplanaden går berättaren runt planlöst dagen efter att han varit med på en fest.

17) Butterick's

Berättaren går hit till Butterick's butik och letar efter något att ha på sig till en halloween-fest han deltar i.

18) Professorsstaden

Här någonstans i Professorsstaden finns Charles lite nedgångna hus där Max och tre andra hyr rum. Berättaren träffar Max och de andra här flera gånger.

Profesorsstaden i Lund Någonstans här i Professorsstaden finns Charles lite nedgångna hus.

19) Botaniska trädgården

I botaniska trädgården sitter berättaren på en bänk tills det börjar skymma efter att han gått runt i Lund efter en fest. Botaniska trädgården är ett vackert besöksmål med fri entré som är öppet för besök nästan alla årets dagar.

20) Östgöta Nation

I samband med att berättaren påbörjar sina studier i juridik skriver han in sig på Östgöta nation. Där jobbar han några gånger i köket för att tjäna lite pengar så att han kan dryga ut sin ekonomi i väntan på den första utbetalningen av studiestöd från CSN. Han jobbar på Östgöta nation (15) även i filmen, där man ser honom utanför köksingången i några scener.

Platser i norra Lund

Karta över platser i den norra delen av Lund som nämns i spänningsromanen 'Ett ärligt liv'

21) Kävlingevägen förbi Monumentet

Här kör Max förbi Monumentet till minne av Slaget vid Lund tillsammans med berättaren för att sedan fortsätta ut på Norra Ringen och vidare mot Nova när de åker för att surfa. Monumentet, som finns bakom träden till vänster om Kävlingevägen, avtäcktes den 21 oktober 1883 till minne av Slaget vid Lund den 4 december 1676.

22) Sofiagrillen

Här står berättaren i 10 minuter och väntar på sin kurskamrat Fredde tills han kommer så att de kan gå tillsammans till en tentamen i Victoriastadion.

23) Victoriastadion

Här skriver berättaren och hans kurskamrat Fredde sin första tentamen på kursen i juridik, och det gör de även i filmen.

Victoriastadion i Lund Här skriver berättaren och hans kurskamrat Fredde sin första tentamen på kursen i juridik.

24) ChopChop Asian Express

Berättaren besöker den här restaurangen tillsammans med sin kurskamrat Fredde.

25) McDonald's Lund Norra Fäladen

Berättaren går hit någon av de få gånger han är i den norra delen av Lund, innan han besöker studentområdet Delphi.

26) Magistratsvägen 55L i studentområdet Delphi

Berättaren får ett telefonnummer till någon som heter Henrik och går då till studentbostadsområdet Delphi för att söka upp honom. I filmen söker han däremot efter Henrik Jonsson i det stora studentbostadskomplexet Sparta.

Magistratsvägen 55L i studentområdet Delphi i Lund Berättaren söker upp någon som heter Henrik här på Magistratsvägen 55L i studentområdet Delphi.

27) Norra Ringens avfart in mot Smörlyckan och Universitetssjukhuset

Här svänger Max och berättaren av Norra Ringen in mot Smörlyckan och Universitetssjukhuset efter att de varit och surfat tillsammans.